Sirupy s třtinovým cukrem

Nejprve je třeba od sebe odlišit hnědý řepný cukr a cukr tmavý třtinový, nejedná se totiž o totéž. Hnědý cukr je vyrobený – stejně jako bílá klasika – z řepy, kdežto třtinový je z cukrové třtiny. Třtinový cukr obsahuje zdravou melasu, kterou sice hnědý cukr může rovněž obsahovat, ale do hnědého cukru se třtinová melasa dodává posléze, kdežto v třtinovém cukru je již obsažena v základní surovině.

Nejkvalitnější hnědý cukr, který se dobarvuje a přidává se do něj melasa, se kvalitou a zdraví prospěšnými látkami vyrovná oblíbenému třtinovému cukru. Ale pozor, je-li hnědý řepný cukr dobarven karamelovým sirupem, neobsahuje zdravou melasu a kvalitou se rovná bílému řepnému cukru. Hnědý cukr může vzniknout i metodou, že se surový řepný bílý cukr nedočistí a stává se nerafinovaným řepným cukrem hnědé barvy, který sice na pohled vypadá lákavě, ale zdraví spíše uškodí, protože obsahuje draselné a sodné soli.

Třtinový cukr

Třtinový cukr se dováží z exotických zemí, kde se daří cukrové třtině. Poznáte ho podle zlatavé barvy, může být ale i čokoládově hnědý – v závislosti na tom, kolik obsahuje již zmiňované melasy. A co je vlastně melasa? Melasa je žádaný odpadní produkt, který vznikne při zpracování třtiny na cukr. Melasa je základní surovinou pro výrobu mnoha druhů rumů. Pro hodně lidí je třtinový cukr chutnější než klasický bílý cukr. Má i příjemnou vůni. Díky své lehce karamelové chuti je dobrý v čaji, může se přidat i do kávy. Náš sortiment právě rozšiřujeme o více sirupů slazených třtinovým cukrem té nejvyšší kvality a velkého podílu zdravé melasy.

Třtinový cukr obsahuje vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík a železo, což tělu jistě prospívá, ale otázkou je, v jakém množství se vitamíny v třtinovém cukru vyskytují.  Ale i po tomto cukru se tloustne, chcete-li si udržet štíhlou linii, poohlédněte se po produktech slazených stévií (přírodní sladidlo), která má prakticky nulovou energetickou hodnotu a mnohem větší sladivost než řepný cukr udržuje správnou hladinu krevního cukru. V našem sortimentu máme několik výrobků takto slazených.